De ce bratari din cupru ? Nu stiam ca imi place sa lucrez in cupru ....Am desenat foarte mult, apoi am pictat, sculptura in lemn si putin in metal apoi am ajuns aici la bratari din cupru ! Cand am batut prima data cuprul cu ciocanul am avut o revelatie, ca si cum mi-am reamintit ceva, un deja-vu perfect. Apoi au urmat cautarile, multe schite, foarte multe desene sa descopar ce era ingropat in mine. Chiar, eu nu stiam ca iubesc cupru ! Cand cineva se trezeste din "adormire" nu se sperie sa-si schimbe drumul in viata. In cazul meu am simtit de multe ori ca oriunde lucram nu eram pe drumul meu, sau mai bine spus pierdeam timpul. Societatea in care traim din pacate nu-ti da voie sa visezi, sa te redescoperi. Te tine ocupat cu taxe si impozite, aceste lanturi invizibile ce obliga omul sa lucreze pana la pensie cu speranta ca la batranete este liber...daca mai conteaza ceva atunci! Societatea nu are nevoie de oameni linistiti, ce gandesc liber, incet si fara stres...are nevoie ...
Comentarii
Trimiteți un comentariu